آپاتایت یا آپاتیت (apatite) چیست و این سنگ چه خواص و ویژگی هایی دارد؟

Dorra Dorra
1,050 بازدید
سنگ آپاتایت

سنگ آپاتایت یا آپاتیت  (Apatite)

سنگ آپاتایت

آپاتایت ؛ سنگ عشق بی قید و شرط ، یادگیری و الهام

نماد : عشق ، آسایش ، حمایت  ، دانش ، تمرکز ، انگیزه ، خلاقیت ،ارتباطات و تجلی و ظهور

 

استفاده از سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی و نیز سنگهای کمیاب ، در تاریخچه ی ساخت جواهرات قدمتی دیرین دارد که با اندکی تحقیق میتوان متوجه شد که نه تنها زیبایی و جلوه ی خاص این سنگها مورد توجه بوده است بلکه باورهای باستانی و خواص متافیزیکی نقل شده درباره ی این سنگها نیز از جمله علل محبوبیت همیشگی آنها بوده است .

 

تاریخچه و زادگاه سنگ آپاتایت (آپاتیت):

سنگ آپاتایت (آپاتیت) چیست و نخستین بار توسط چه کسی کشف شد؟

یک فسفات کلسیم ، که از انواع بسیار نادر و کمیاب تورمالین است !

آپاتیت ، یکی از رازهای کلکسیونرهای جواهرات است که برای عموم ، غالبا ناشناخته باقی مانده است .

آپاتیت در واقع ماده معدنی است که دندانها و استخوانهای همه حیوانات مهره داران را تشکیل می دهد که در اواسط دهه ی ۱۷۸۰ میلادی توسط زمین شناس آلمانی Abraham Gottlob Werner کشف و نامگذاری شد .

(آپتیت شایع ترین نوع فسفات در جهان است و منبع اصلی فسفر، یکی از ضروریات شیمیایی می باشد که برای انرژی زیستی و فتوسنتز ضروری است. آپتیت از فسفات کلسیم، ماده ی تشکیل دهنده ی دندان ها و استخوان ها تشکیل شده است)

سنگ‌های سبز شفاف به عنوان سنگ مارچوبه، و سنگ‌های آبی رنگ به نام ماروکسیت و نمونه های سبز آن به نام آسپاراگوس شناخته شده‌اند. اگر بلورهای روتیل در نور مناسب در کریستال آپاتیت رشد کند نشان دهندهٔ اثر چشم گربه هستند، همان پدیده ای که در گوهرهای دیگری همچون کرایسوبریل و کوارتز هم دیده می شو (در آپاتایت ناخالصی روتیل ، عامل این پدیده است)

 

آپاتایت

هم اکنون منابع این سنگ کدام کشورها هستند ؟

ازمعادن سنگ آپاتیت می توان به برزیل، برمه، مکزیک، کانادا، آلمان، هند، ماداگاسکار، چک و اسلواکی ، پرتغال ، سوئیس ، سوئد ،موزامبیک، نروژ، آفریقای جنوبی، اسپانیا، سریلانکا و آمریکا اشاره نمود. این سنگ در کشور میانمار اکثرا دو رنگی است.

 

علت نام گذاری این سنگ چیست ؟

زمین شناس آلمانی کاشف این سنگ ، نام آنرا از یک واژه ی یونانی به معنای ” فریب دهنده یا گمراه کننده ” گرفته است . چرا که درحقیقت بسته به رنگ آن ، اغلب با سنگهای دیگری همچون پریدوت(زبرجد) ، توپاز ، آکوامارین ، تورمالین ، اسپن ، یاقوت کبود و بریل اشتباه گرفته میشود . هرچند به نظر میرسد این نامگذاری برای سنگی به این زیبایی که خود بسیار منحصربفرد است ، کمی ناحقی بوده است!

 

ویژگی های ظاهری سنگ آپاتایت (آپاتیت،apatite):

آپاتیت در اشکال و رنگهای مختلفی وجود دارد و همین مسئله این سنگ را تبدیل به یکی از سنگهای بسیار جالب توجه برای کلکسونرهای سنگ و کانی های معدنی باشد .

اشکال آن به صورتهای شفاف، نیمه شفاف و کدر است .سنگ آپاتیت غالبا غیرشفاف است، هر چند گاهی به صورت شفاف دیده می شود.

 

 

سنگ آپاتایت  به چه رنگهایی دیده میشود؟

اغلب کلکسونرهای حرفه ای ، به دنبال رنگ آبی و سبز این سنگ هستند .

گونه های آبی- سبز آپاتایت رقیب سرسختی برای تورمالین پاربای مشهور هستند.

گونه های بنفش تیره، ارغوانی و مایل به قرمز نیز طرفداران خاص خود را دارند.  یک گونه‌ کمیاب آپاتیت بنفش پررنگ است.

سایر رنگهای سنگ جواهر آپتیت شامل بی رنگ، صورتی، بنفش و زرد طلایی می باشند.

مانند سایر جواهرات، اشباع رنگ نشانگر ارزش سنگ است. ارزش آپاتیت به مقدار زیادی به اشباع رنگ بستگی دارد.

این سنگ در مواردی به همانند رنگ نئون شناخته شده است ، رنگی که قبل از آن در هیچ جواهری دیده نشده است. ماداگاسکار به ماده‌ نئون آبی سبز پرطرفدار شناخته شده است.

همچنین انواع قهوه ای رنگ از این سنگ نیز مشاهده شده است .

 

رنگ آپاتایت چشم گربه ای :

سنگ آپاتیت با درخشندگی متغیر یا اثر چشم گربه ای، بسیار کمیاب و پرطرفدار است.

آپاتیت چشم گربه ای به رنگ های مختلفی همچون صورتی، زرد، سبز، آبی و بنفش یافت می شود.  نسبت به اپاتایت بدون پدیده شفافیت کمتری داشته و ناخالصی های سوزنی شکل موازی از روی سطح آن دیده می شود.
معمولا اشباع رنگ مهمترین عامل ارزیابی آپاتیت به شمار می رود، اما برای سنگهای جواهر چشم گربه ای،
قدرت و شدت «چشم» یکی از ارزشمندترین صفت های بارز سنگ بوده و به دنبال آن شدت رنگ قرار می گیرد.

بازتاب چشم گربه‌ای در نور شدید و مستقیم قابل مشاهده است. هنگامی که سنگ چرخانده می‌شود، چشم گربه‌ای در سراسر سطح شروع به سر خوردن می‌نماید.آپاتیت چشم گربه ای درخشندگی شیشه ای دارد.
این سنگ معمولا دارای وضوح تراشفاف تا شفاف می باشد.
تقریبا همه ی سنگ های چشم گربه ای ناسرگی های قابل مشاهده دارند، گونه های بسیار تمیز(eye-clean) بسیار کمیاب هستند.

 

سنگ آپاتایت با کدام عناصر در ارتباط است ؟

سنگ عنصر آتش است که در غلبه بر ترس و تبدیل اندیشه به تجربیات فیزیکی مفید واقع می شود. این سنگ با چاکرای پیچیده ی خورشیدی مرتبط است.

 

چاکراهای مرتبط با سنگ آپاتایت (آپاتیت،apatite) :

ایجاد تعادل و تنظیم چاکرای چهارم و هفتم آپاتیت به از بین بردن فعالیت بیش از حد ، کم تحرک ، انسداد و احتقان در کلیه چاکراها کمک می کند. برای تعادل یین یانگ و برای افزایش انرژی کوندالینی بسیار عالی است.

چاکرا قلب در نزدیکی مرکز استخوان سینه واقع شده است. این تعامل ما را با جهان خارجی تنظیم می کند و آنچه را که می پذیریم و در برابر آن مقاومت می کنیم کنترل می کند.

این توانایی تعادل به ما می دهد تا خودمان در محیط باشیم. هنگامی که چاکرای قلب از تعادل خارج شود ، ممکن است احساس کنید که در یک رابطه کنترل یا کنترل می شوید و نسبت به ناسازگاری های کوچک دیگران حساس می شوید. ممکن است خود را از واکنشهای عاطفی نامناسب قوی به محرکهای روزمره بیرونی بیابید.

به همین دلیل است که گفته میشود این سنگ اراده ای به شخص می دهد تا فرد، اشیاء و جنبه های بی فایده زندگی را رها سازد و زمانی که شما با رهاسازی شخصی یا چیزی مشکل دارید که دیگر جایی در زندگیتان ندارد، استفاده از آپاتیت در زمان مدیتیشن بر روی آن مسئله، بسیار مفید است.

آپاتایت بطور اساسی روی چاکرای پنجم یا گلو موثر است و وقتی روی آن اثر میکند حسی از گرما و هماهنگی ایجاد میکند و به غلبه بر مشکلات کمک میکند . همچنین با اثر بر چاکرای پنج چاکرای گلو را باز میکند ، به همین دلیل است که گفته میشود آپاتایت صحبت کردن در جمع را برای فرد راحت میکند و به همین علت باعث تقویت ارتباطات میشود .

خواص مرتبط با سنگ درمانی و ویژگی های متافیزیکی :

 

*** توجه : باورهای مرتبط با خواص متافیزیکی سنگها هرگز جایگزین توصیه های پزشکی نیستند و نباید آنها را به عنوان توصیه های تضمین شده بجای درمان های علمی پزشکی در نظر گرفت بلکه سنگ درمانی امروزه به عنوان یکی از رشته‌های طب مکمل معرفی می‌شود. ***

 

با توجه به این که ترکیبات ساختاری آپاتایت در واقع بخشی از ساختار ما بوده و در بدن انسان تولید و استفاده می شود، اعتقاد بر این است که قدرت های درمانی بسیاری دارد.

 

 • سنگ یادگیری و الهام
 • باعث از بین رفتن احساسات منفی و دفع انرژی منفی و نیز حفظ یک میدان انرژی مثبت میشود .
 • استفاده از آپاتایت، حالت معنوی عشق بی قید و شرط به وجود می آورد و اراده ای به شخص می دهد تا فرد، اشیاء و جنبه های بی فایده زندگی را رها سازد.
 • زمانی که شما با رهاسازی شخصی یا چیزی مشکل دارید که دیگر جایی در زندگیتان ندارد، استفاده از آپاتیت در زمان مدیتیشن بر روی آن مسئله، بسیار مفید است.
 • آپاتایت صحبت کردن در جمع را برای فرد راحت میکند و به همین علت باعث تقویت ارتباطات میشود
 • این سنگ پشتکار مورد نیاز ما را برای تلاش هایی که نیاز به تمرکز عمیق ، عزم و استقامت در چالش های ذهنی دارد ، فراهم می کند
 • آپاتایت آبی شخص را به سطوح بالای معنوی که در حالت عادی دسترسی به آن اغلب ممکن نیست ، می رساند .
 • حالتهای جسمی، عاطفی، روحی و معنوی و نیز چاکراها را متعادل می کند.
  خصوصیات فیزیکی و جسمانی
 • کمک به بهبودی وضعیت آلرژی ، ورم مفاصل ، ماهیچه ها و تقویت آنها و سیستم عصبی
 • کمک به بهبود عملکرد غدد
 • به بهبودی استخوان ها و دندان ها ، ترمیم غضروف کمک می کند
 • این سنگ، قلب و بیماریهای عاطفی را شفا می دهد.
 • مفید برای تقویت استخوان ها
 • تنظیم فشار خون
 • کمک به سیستم ایمنی
 • کاهش اشتها و حس گرسنگی و کمک به کاهش وزن
 • تواناییهای خلاقیت را تقویت می کند.
 • این سنگ، قلب و بیماریهای عاطفی را شفا می دهد.
 • آپاتیت چشم باطن، تواناییهای یادگیری و تخیل را تقویت کرده و اعتماد بنفس را افزایش می دهد، همچنین به دستیابی به حالتهای عمیقتر مدیتیشن و احیاء افکار شفاف، کمک می کند.

سنگ ماه های تولد :

خواص سنگها برای همگان قابل استفاده و بهره بردن است . میزان این بهره مندی به عوامل متعددی همچون:

آرامش درونی فرد

مدت زمان استفاده از سنگ

ماه تولد فرد و…

بستگی دارد

. مطرح کردن ماه های تولد صرفا به دلیل علایق و اعتقاداتی است که بر سنگ ماه تولد وجود دارد و نیز گفته میشود هر سنگی علاوه بر اینکه دارای اثرات مثبت برای تمامی افراد است ، اما برای متولدین بعضی ماه ها اثرات آن تشدید میشود .

از آپاتایت به عنوان سنگ ماه های زیر یاد میشود :

اردیبهشت

خرداد

تیر

دی

بهمن

 

تراش سنگ آپاتایت :

همانطور که قبل تر اشاره شد ، یکی از علل محبوبیت سنگ آپاتایت رگه های رنگی موجود در این سنگ است که الهام بخش طبیعت هستند.

اما ظاهر زیبا و منحصر بفرد آپاتایت و رگه های آن تنها در صدرتی مشخص خواهد شد که به درستی تراش خورده باشد . در این صورت است که رگه های رنگی و سایه های موجود در این سنگ را میتوانید ببینید .

آپاتیت را می توان در اشکال و برش های مختلفی مشاهده نمود. گونه های شفاف معمولا به شکل سنتی تراش می خورند.

اشکال فانتزی و اندازه های سنجیده شده به سختی یافت می شوند و در این صورت بسیار گران قیمت خواهند بود.
بعضی از آپاتیت های آبی و زرد، درخشندگی متغیر دارند و مانند آپتیت چشم گربه ای برش خورده و صیقل داده می شوند.

چشم گربه ای‌ها برای ارائه‌ی بهتریت کیفیت به صورت کوژ برش می‌خورند. درخشندگی متغیر یک پدیده‌ی کمیاب بصری است که تنها به تعداد انگشت شماری از انواع جواهرات مختلف موجود است. گونه هایی که پایه ی موازی با الیاف دارند مناسب برش های کوژ هستند.

چگونه آپاتایت اصل (آپاتیت اصل) را تشخیص دهیم ؟

آپاتایت با چند شیوه ی آزمایشی قابل تشخیص خواهد بود. فلورسنس راهی برای تشخیص گونه های آپاتیت است. آپاتیت بسیار سخت تر از کلسیت است و به علت نرم بودن نسبت به تورمالین، بریل گرانبها و کوارتز، یک آزمایش خراش ساده اغلب وجه تمایز و تشخیص آپاتیت خواهد بود.

همچنین برای تشخیص آن از کانی‌های مشابه باید به تفاوت در سختی ، چگالی و محلول بودن در اسیدها توجه کرد.
سختی: ۵
وزن مخصوص: ۳/۱۶ – ۳/۲۲

 

آیا این سنگ به مراقبت خاصی احتیاج دارد ؟

سنگ آپاتیت نسبت به بیشتر سنگ‌های دیگر شکننده‌تر هستند و نگهداری از آن همانند نگهداری از اپال است که سنگی بسیار گرانبهاست .

سنگ آپاتیت به گرما و شوک الکتریکی حساس است، پس باید از بخارشو و شوینده‌های التراسونیک در هنگام شستشوی آپتیت پرهیز نمایید.( همانند سایر کانی ها از دستگاه Ultra Sonic برای تمیز کردن آن استفاده نمی شود.)

سنگ آپاتیت به اسید حساس است پس در هنگام کار با مواد شیمیایی باید از پوشیدن جواهر این سنگ پرهیز نمایید. همچنین به همراه داشتن این سنگ در هنگام انجام فعالیت‌های فیزیکی مثل تمرین و ورزش و کار‌های منزل توصیه نمی‌شود.

پس به طور کلی، حتما از قرار گرفتن در معرض اسید ها، گرمای زیاد اجتناب کنید.

همچنین در نظر داشته باشید که قرار گرفتن در معرض نور زیاد ممکن است برخی از رگه های آن را از بین ببرد.

برای اطمینان از بهترین روش های تمیز کردن و محافظت از سنگ آپاتیت،سنگ را با آب صابون گرم شستشو دهید.

برای نگهداری از این سنگ ،آن را درون یک پارچه‌ی نرم پیچیده و یا درون یک جعبه‌ی پارچه‌ای و جداگانه از سایر انواع سنگ جواهر و جواهرات سنگی نگهداری کنید

 

کاربرد این سنگ در جواهرات چیست ؟

هر چند آپاتایت مخاطبان خاص خودش را دارد اما میتوان گفت این سنگ تقریبا ناشناخته باقی مانده و به ندرت در فروشگاه‌های طلا و جواهر یافت می‌شود. از این بین ، سنگ‌هایی که دارای رنگ شفاف و روشن هستند و در تکه‌هایی دارای رنگ و درخشندگی متغیر هستند ارزش گوهری دارند. لازم به ذکر است که آپاتایت موجود در درا کالکشن از این دسته محسوب میشود .

این سنگ  در گوشواره ، گردنبند و دستبند مورد استفاده قرار میگیرد و گزینه ی مناسبی برای آویز گردنبند محسوب میشود .

 

سنگ  آپاتایت مناسب چه افرادی است ؟

ما بر این باور هستیم که سنگ ها ، هیچکدام اختصاص به سن و یا جنسیت خاصی ندارند و تنها بر حسب علاقه مورد استفاده قرار میگیرند. بنابراین هیچ یک از آنها را مختص به بانوان و یا آقایان نمیدانیم . اما با این وجود هرسنگی بر طبق تجربه ، در میان گروه های خاصی از جمعیت پرطرفدار تر محسوب میشود.

سنگ آپاتایت نیز همواره مخاطبان خاص خود را در میان بانوان و آقایان داشته است. از این رو برای کسانی که به دنبال دستبند های ست زن و مرد میگردند گزینه ی مناسبی به نظر میرسد .

 

 

 

پیشنهادهای درا کالکشن برای ست کردن دیگر سنگها با سنگ آپاتایت:

در صورتی که بخواهید از سنگهای دیگر در کنار سنگ آپاتایت خود استفاده کنید ، ما سنگهای زیر را به شما پیشنهاد میدهیم:

 

 

نمونه دستبند های استفاده شده از سنگهای ترکیبی در کنار هم در درا کالکشن، که سنگ آپاتایت در آنها کار شده است

دسته بندی دانستنیها سنگ شناسی
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت