عقیق چیست و چگونه تشکیل میشود؟ + اطلاعات کامل درباره سنگ عقیق

Dorra Dorra
1,010 بازدید

سنگ عقیق  ( AGATE )

عقیق : سنگ شهامت ، حفاظت و قدرت

 

در این مطلب ، تقریبا به هر آنچه در مورد سنگ عقیق لازم است بدانید اشاره خواهد شد .مواردی مانند خواص درمانی سنگ عقیق ،نحوه تشخیص عقیق اصل ،انواع رنگها ، نحوه ی شارژ سنگ ، شرایط نگهداری و … . دانستن در مورد ویژگی های سنگ ها ، همان چیزیست که در انتخاب مناسب ترین سنگ به ما کمک خواهد کرد.

در ادامه با ما همراه باشید تا با همدیگر بیشتر در مورد این سنگ بدانیم .

 

سنگ عقیق چیست و چگونه تشکیل میشود ؟

سنگ عقیق یا آگات  agate از جمله سنگ های نیمه قیمتی محسوب میشود .این گوهر از ترکیب چند عنصر شیمیایی ساخته میشود .

ترکیب شیمیایی اصلی آن سیلیس است و البته گاهی عناصری نظیر آلومنیوم، کلسیم، منیزیم و… در کنار آن قرار می‌گیرند.

از ویژگی های آن ریزدانه بودن و روشنی رنگش است که معمولا بصورت شفاف یا نیمه شفاف با جلای شیشه ‌ای دیده میشود.

عقیق

یک تاریخچه ی مختصر :

 

استفاده از سنگ عقیق از دیرباز به شکلهای مختلف مرسوم بوده است . مثلا در دوران باستان سنگ عقیق را به عنوان یک حرز میشناختند که به دلیل خواص آن بوده است . معتقد بوده اند که تشنگی را از بین میبر و از بروز تب جلوگیری میکند. در سرزمین پارس ها اعتقاد بر این بوده است جادوگران برای تغییر جهت باد و طوفان از آن استفاده میکردند .

پادشاه پونتوس ، میترادیتس،  مجموعه ی بسیار مشهوری از سه هزار کاسه عقیقی داشته است که این خود گویای آن است که شور و اشتیاق به این سنگ در میان گذشتگان تا چه حد بوده است .

در میان خانواده های سلطنتی اروپایی در دوران رونسانس ، جمع آوری کاسه های عقیق بسیار رواج داشته است . این کار را به این خاطر انجام میدادند که  که از خواص فراوان و زیبایی بینظیر سنگ عقیق بهره مند شوند .

جالب است بدانید متاسفانه ، شناخت انواع سنگ ها در بین ۹۰ درصد ایرانیان امری است که هنوز جا نیفتاده است . تنها ۴ سنگ زمرد ، عقیق ، فیروزه  و الماس برای ۹۰ درصد مردم شناخته شده هستند. اکثرا خرید سنگ را تنها بر اساس ظاهر آن انجام میدهند یا از بین همین سنگهای مشهورتر انتخاب میکنند.

این در حالیست که هر چه بیشتر از انواع سنگها اطلاع داشته باشیم ، خرید بهتری خواهیم داشت .

 

 

علت نام گذاری این سنگ چیست ؟

احتمالا نام این سنگ ، از رودخانه آگات ( ACHATES ) در شبه جزیره ی سیسیل ایتالیا مشتق شده است . چراکه گفته میشود در قدیم از بستر این رودخانه قلوه سنگ های عقیق به دست می آمده است.

هم اکنون منابع این سنگ کدام کشورها هستند ؟

منابع این سنگ در زمین فراوان هستند . در کشورهایی همچون یمن ، چین و هندوستان منابع غنی آن محسوب میشوند .به لحاظ دینی  سنگهای معادن عقیق کشور یمن که از آنها به عقیق یمنی یاد میشود ، پرخاصیت ترین هستند . اما جالب است بدانید ایران یکی از کشورهایی است که بالاترین مقدار منابع این گوهر را به خود اختصاص داده است . شهر نمین در استان اردبیل و نیز کوه ها و معادن مشهد و اطراف خراسان بسیار غنی از این گوهر هستند.

عقیق

ویژگی های ظاهری:

در سنگ های عقیق ، معمولا رگه های مختلفی مانند انواع رگه های سوزنی ، پر مانند ، نقطه ای ، تار عنکبوتی ، لانه زنبوری و … دیده میشود . این رگه ها ممکن است همچون یک سایه در دل سنگ باشند یا رگه هایی کاملا مشخص . همچنین این رگه ها گاهی رنگهایی متفاوت از رنگ اصلی سنگ دارند .

 

انواع عقیق :

سنگ خزه‌ای Moss Agate

دارای محتویاتی به رنگ سبز است . این بلورها که مانند خزه در کنار هم قرار گرفته اند معمولا در بستری روشن تر از رنگ خزه ها قرار دارند .

سنگ یمنی Yemen Agate

گران‌ترین نوع عقیق محسوب میشود و چون در یمن به وفور یافت میشود به آن عقیق یمنی گفته میشود . این نوع ، بسیار مورد استقبال و استفاده مسلمانان خصوصا ایرانیان است .

به رنگ‌های شیری، کبود، زرد، نارنجی، کرم قهوهای، سیاه و انواع رنگ قرمز یافت می‌شود.

نوع سبز بهسازی نشده آن بسیار با ارزش است


سنگ سلیمانی Soleimani Agate

این نوع ، رگه های متنوعی در خود دارد از جمله رنگهای خاکستری ، سفید ، سیاه ، قهوه ای ، آبی ، زرد ، صورتی ، قرمز و … . این رگه ها معولا در حالتی موازی یکدیگر با نظم خاصی قرار میگیرند .

سنگ باباقوری (مانند چشم) Botswana Agate

برخی به اشتباه عقیق سلیمانی و باباقوری را یکسان می دانند اما باباقوری نوع خاصی از عقیق سلیمانی است که رگه ها و طرح های ایجاد شده روی آن مانند چشم است و یک نقطه سیاه رنگ در مرکز این رگه ها وجود دارد .

سنگ عقیق تبتی Tibetan agate

گفته میشود سنگهای تبتی ، نوعی عقیق هستند هرچند گاهی سنگی جدا در نظر گرفته میشوند . این سنگها اشکال خاصی دارند که ترکیب زیبایی از رنگهایی مانند سبز، قهوه ای و سفید میباشند .

سنگ شجری (مُشا)

نوع شفاف ، بی رنگ یا خاکستری رنگ از عقیق است . در این سنگ اشکال بسیار زیبایی نقش بسته که همانند درخت هستند . به همین دلیل به این سنگ ، شجری گفته میشود ( در زبان عربی شجربه معنای درخت است )

سنگ لایه ای

در این مدل ، در طول سنگ لایه های موازی یکدیگر دیده میشود که ممکن است منظم یا نامنظم باشند .

 

سنگ منظره ای

درون این نوع اشکالی به شکل درختان و مناظر طبیعی مشاهده می گردد و تداعی گر تصاویری خاص است .

هرچند ، لازم به ذکر است که گوناگونی انواع عقیق ، به موارد فوق محدود نمیشود .

و سنگهای دیگر :
 • سنگ کالسدونی Chalcedony Agate
 • سنگ مکزیکی Mexican agate
 • سنگ آتشین Fire agate
 • سنگ ماداگاسکار Madagascar agate
 • سنگ چشم عقاب Eagle Eye Agate
انواع رنگ ها :

هرچند عقیق سنگی است با تنوع فوق العاده ی رنگی ، اما بیشتر با انواع قهوه ای مایل به قرمز و مشکی آن آشنا هستیم .

سنگ عقیق جزو متنوع ترین سنگهای زینتی به حساب می آید و انواع رنگهای آن شاید هنوز بسیار ناشناخته در بین عموم باقی مانده است  .عقیق زرد یکی از رایج ترین انواع عقیق در بین ایرانیان است که با نام شرف الشمس شناخته میشود .

عقیق آبی :عقیق آبی ، گاها توسط افرادی با فیروزه اشتباه گرفته میشود . برای تشخیص عقیق از فیروزه دقت کنید که عقیق آبی معمولا حالتی بلورین و شفاف دارد در حالی که بافت فیروزه کاملا مات و سنگی است .

همچنین برخلاف عقیق که به شوینده ها تقریبا مقاوم است ، سنگ فیروزه در برابر شوینده ها و مواد کرمی کیفیت خود را از دست میدهد و سبز لجنی بد رنگ میشود .

عقیق سبز : این سنگ نیز گاهی با زمرد اشتباه گرفته میشود . لازم است بدانید زمرد بافتی سکدست تر از عقیق دارد و عقیق معمولا رگه دار است .

شرف الشمس :

عقیق زرد رنگ در بین ایرانیان با نام شرف الشمس شناخته میشود . هرچند ان اسم ، نام دعایی است که بر روی آن حکاکی شده است ، نه خود سنگ .

از آنجا که این نوع از عقیق منابع فراوانی دارد ، چندان سنگ گران قیمتی به حساب نمی آید . جالب است بدانید تهیه ی سنگ شرف الشمس و حکاکی روی آن، آداب خاص خود را دارد .

عقیقعقیق

چاکراهای مرتبط :

تعادل و تنظیم چاکرای دوم و چهارم

خواص مرتبط با سنگ درمانی و ویژگی های متافیزیکی سنگ عقیق:

 

*** توجه : باورهای مرتبط با خواص متافیزیکی سنگها هرگز جایگزین توصیه های پزشکی نیستند و نباید آنها را به عنوان توصیه های تضمین شده بجای درمان های علمی پزشکی در نظر گرفت بلکه سنگ درمانی امروزه به عنوان یکی از رشته‌های طب مکمل معرفی می‌شود. ***

 

از قدیم اعتقاد بر این بوده است که سنگ عقیق سنگ شجاعت ، حفاظت و شهامت است و ترس را دور میکند . همچنین گفته میشود موانع درون در مقابل انجام کارها را رفع میکند و انرژی های منفی را دور میکند .

قدرت بیان و سخنوری را افزایش میدهد و باعث حس امنیت و عشق به خویشتن میشود . استرس و اضطراب را از بین میبرد و موجب آرامش میشود .

این سنگ برای شادابی و آرامش و بر طرف شدن غم و غصه و ناراحتی های روحی بسیار موثر است.

خواص درمانی سنگ عقیق بر جسم و بدن :

 

 • بهبود کارکرد معده
 • پایداری سیستم عصبی
 • تنظیم غدد درون ریز
 • موثر بر روی بیماری های پوستی خصوصا آکنه
 • بهبود دهنده دردهای کمر ، استخوان ، پا و ماهیچه
 • بهبود میگرن و انواع سردرد و دردهای عصبی
 • موثر بر روی دستگاه گوارش
 • تقویت دستنگاه تولید مثل

 

 

سنگ ماه های تولد :

خواص سنگها برای همگان قابل استفاده و بهره بردن است . میزان این بهره مندی به عوامل متعددی همچون:

 • آرامش درونی فرد
 • مدت زمان استفاده از سنگ
 • ماه تولد فرد و…
 • بستگی دارد
 • مطرح کردن ماه های تولد صرفا به دلیل علایق و اعتقاداتی است که بر سنگ ماه تولد وجود دارد و نیز گفته میشود هر سنگی علاوه بر اینکه دارای اثرات مثبت برای تمامی افراد است ، اما برای متولدین بعضی ماه ها اثرات آن تشدید میشود.
 • گفته میشود این سنگ ، بیشترین تاثیر را بر روی متولدین ماه های زیر دارد :
 • اردیبهشت
 • خرداد
 • تیر
 • شهریور
 • مهر
 • آبان
 • دی
 • بهمن

تراش سنگ عقیق:

همیشه به نحوه ی تراش سنگی که میخرید دقت کنید .

تراش دادن سنگها ، مرحله ای مهم و حساس است که در زیبایی و کیفیت هر چه بیشتر آن سنگ نتیجه ی به سزایی دارد .

پس همیشه قبل از خرید ، از با کیفیت بودن سنگی که میخرید مطمئن شوید .

یکی از مهم ترین خصوصیات سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی ما در درا کالکشن ، کیفیت بالا و مشخص تراش سنگهایی است که تهیه میکنیم .

 

چه تراش هایی از این سنگ در درا کالکشن موجود است ؟

تنوع سنگ عقیق های عقیق ، تنوع در تراش های مختلف موجود از این سنگ را نیز در پی داشته است .

انواع عقیق های کاملا تراش خورده چند وجهی ، تراش استار ، تراش تخت بیضوی ، استوانه ای ، ساده و… از انواع تراش های موجود در درا کالکشن از این سنگ هستند .

 

چگونه اصالت سنگ عقیق را تشخیص دهیم ؟

برای این که مطمئن باشید سنگی که میخرید اصل است ، بهتر است از جایی خریداری کنید که مورد اعتماد شما باشید.

برای تشخیص عقیق اصل از روی ظاهر ، لازم است بدانید عقیق اصل معمولا رگه دار است .

رگه‌های نقطه‌ای، سوزنی، ابری و پر مانند را ممکن است در آن ببینید . حتی ممکن است این رگه‌ها از رنگ دیگری هم باشد که معمولا در این موارد زیبایی عقیق دو چندان میشود . رگه‌های ایجاد‌شده در عقیق‌های مصنوعی ساختگی بوده و مثل رگه‌های معدنی، طبیعی و دلنشین نیست.

از بین دو عقیق اصل و مصنوعی عقیقی که سنگین‌‌تر است، عقیق اصل است و سنگ سبک تر معمولا مصنوعی است .

سختی این سنگ:

از آنجا که درجه سختی عقیق تنها سه درجه از الماس کمتر است ، پس سنگی سخت محسوب میشود و میتواند روی شیشه خط بیندازد .

البته این یک تست تخریبی است و بهتر است انجام نشود .

همچنین به دلیل این سختی ، مسلما نباید با یه ضربه ی کوچک بشکند یا ترک بردارد . هرچند مراقبت از هرسنگی در برابر ضربه لازم است .

سختی این سنگ یکی از راهای قیمت گذاری آن است . بطور مثال اگر یک پارچه پشمی کمی زبر را روی سطح یک عقیق تقلبی یا عقیق مصنوعی بکشید روی آن خش می افتد . این در حالیست که همین کار موجب جلای بیشتر عقیق اصل میشود . اگر سنگ عقیقی دارید که با یک ضربه ساده و کوچک ترک برداشته است ، متاسفانه احتمال تقلبی بودن آن وجود دارد .

آیا این سنگ به مراقبت خاصی احتیاج دارد ؟

سنگ عقیق ، چندان نسبت به مواد شوینده حساس نیست . بنابراین در شست و شو های معمول مانند حمام رفتن ، آسیبی به آن وارد نمیشود . با این حال بهتر است تا حد ممکن کمتر در معرض  شوینده ها ، تغییرات دمایی و ضربه قرار بگیرد .

اگر ازسنگ عقیق خود به خوبی محافظت کند میتوانید مطمئن باشد هرگز چیزی از ارزش آن کم نمیشود .

نحوه ی شارژ:

بهتر است هر چند وقت یک بار ، سنگ خود را پاکسازی کنید .چرا که حتی اگر برای خواص آن سنگ اقدام به خرید نکرده باشید، آن ها اغلب باعث دفع انرژی های منفی اطراف شما می شوند. به همین دلیل همواره برای گرفتن بهترین نتیجه باید اقدام به شارژ سنگ و پاکسازی آن کنیم.در صورتی که بسیار به سنگ خود عشق می ورزید سعی کنید آن را هر چند وقت یک بار تمیز کنید.

برای شارژ سنگ عقیق ، کافی است آن را برای مدت ۲ ساعت در آب زلال قرار دهید .

سپس از آب خارج کرده و به مدت ۳ دقیقه ( نه بیشتر ) در معرض تابش نور خورشید قرار دهید .

کاربرد این سنگ در جواهرات چیست ؟

از تراش ها و رنگهای مختلف سنگ عقیق در جواهرسازی به وفور استفاده میشود . استفاده از سنگ برای ساخت انگشتر سنگی ، پلاک گردنبند ، گوشواره و… از قدیم رایج بوده است .

 

این سنگ مناسب چه افرادی است ؟

سنگ ها ، هیچکدام اختصاص به سن و یا جنسیت خاصی ندارند و تنها بر حسب علاقه مورد استفاده قرار میگیرند . بنابراین هیچ یک از آنها را مختص به بانوان و یا آقایان نمیشناسیم . اما با این وجود هرسنگی بر طبق تجربه ، در میان گروه های خاصی از جمعیت پرطرفدار تر محسوب میشود . سنگ عقیق ، سنگی است که بنابر ظاهر زیبا و متنوعش ، اعتقادات مذهبی ، باورهای درمانی و … در طول زمان بسیار مورد توجه قرار گرفته است .

 

پیشنهادهای درا کالکشن برای ست کردن دیگر سنگها با سنگ عقیق:

به دلیل تنوع و گستردگی خیلی زیاد انواع این سنگ، گستره ی زیادی ازسنگها مناسب ست شدن با سنگهای عقیق هستند .

 

بطور مثال سنگهای عقیق رگه دار تخت یا حجم دار که در درا کالکشن نیز موجود هستند ، گزینه های مناسبی برای استفاده بصورت پلاک و آویز برای گردنبند یا سنگ وسط برای دستبند هستند.

میتوان از یک عقیق رگه دار آبی برای سنگ وسط دستبند آپاتایت استفاده کرد . عقیق مشکی در کنار اونیکس بسیار زیبا خواهد بود و عقیق یشمی در کنار بلاد استون نیز جلوه ی فوق العاده ای دارد . مثالهای زیادی وجود دارد ، برای انتخاب سنگ مناسب برای ست شدن با سنگ عقیقتان ، تنها کافی است به تناسب رنگ میان آنها دقت کنید . به همین سادگی !

 

در اینجا تمامی دستبندهای دُرا که با سنگ عیقیق ساخته شدند رو مشاهده کن : کلیک کن

دسته بندی دانستنیها
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت