سنگ چشم ببر (TIGER’S EYE) + تاریخچه, خواص و ویژگی آن

Dorra Dorra
1,129 بازدید
سنگ چشم ببر

سنگ چشم ببر

چشم ببر ؛ سنگ قدرت ، ثروت ، انرژی و شجاعت, نمادِ پول, حفاظت ، شانس ، شجاعت ، پیشگویی و انرژی

استفاده از سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی و نیز سنگهای کمیاب ، در تاریخچه ی ساخت جواهرات قدمتی دیرین دارد که با اندکی تحقیق میتوان متوجه شد که نه تنها زیبایی و جلوه ی خاص این سنگها مورد توجه بوده است بلکه باورهای باستانی و خواص متافیزیکی نقل شده درباره ی این سنگها نیز از جمله علل محبوبیت همیشگی آنها بوده است .

تاریخچه و زادگاه سنگ چشم ببر:

سنگ چشم ببر را اولین بار چه کسی و چگونه کشف کرد ؟

اگرچه اولین‌ نمونه ها از سنگ‌ چشم‌ببر موجود در کالکشن های کانی شناسی از موزه ی für Naturkunde برلین- که با دست خط Klaproth که نخستین شیمیدانی است که روی ساختار این سنگ کار کرد  لیبیل خورده است – توسط طبیعت گرایی به نام Lichtenstein در سال ۱۸۰۳ جمع آوری شده اند ، اما کشف اصلی این سنگ توسط یک جهانگرد فرانسوی به نام ‌Francois Levaillant در سال ۱۷۸۴ اتفاق افتاده است اما آنرا به همراه خود به اروپا نیاورده بود.

در گزارش Levaillant از دومین سفر دریایی اش به داخل آفریقای جنوبی ‘ وی از ورود به رودخانه ای بزرگ و یافتن سنگریزه در امتداد ساحل آن ، چنین میگوید :

“”من  یک سنگ خارق العاده دیدم که هنوز نمی توانم نامی بر آن بگذارم. به کوچکی جوز هندی ، شکوه و جلال متفاوتی مانند اوپال یا چشم گربه دارد ، اما از رنگی قهوه ای تر و کمربند طلایی رنگ چشمگیری برخوردار است . از زمان بازگشت من به اروپا ، من بیخودخ در بین تجار به دنبال همانند آن بوده ام  ، اما دریغ از حتی یک نمونه از آن که درجایی پیدا شود . نه طبیعت شناسان و نه جواهر فروشان آن را نمی شناسند. این سنگ در حال حاضر در هلند ، در اختیار یکی از دوستان من است و بخشی از مجموعه ارزشمند وی را تشکیل می دهد””

بنابراین اکثر سنگ شناسان زادگاه اصلی این سنگ را آفریقای جنوبی میدانند.

هم اکنون منابع این سنگ کدام کشورها هستند ؟

سنگ چشم ببر تقریبا در اکثر نقاط کره زمین یافت میشود اما مه ترین منابع آن تایلند و آفریقای جنوبی است زیرا کیفیت سنگهای این دو منطقه بسیار استثنایی است .

علاوه بر آنها هندوستان ، غرب استرالیا، نامبیا ، کانادا ، برزیل ، برمه ، چین ، ایالات متحده آمریکا ، مکزیک و اسپانیا از دیگر ذخایر این سنگ در جهان می باشند.

 

سنگ چشم ببر چیست و چگونه تشکیل میشود ؟

چشم ببر در واقع نوعی از کوارتز درشت بلورین با نوارهای راه راه طلایی تا قهوه ای و به صورت لایه لایه های دارای رسوبات آهن و حساس در مقابل اسید است که از نظر دیداری سبب ایجاد پدیده ی بازی رنگ چاتویانسی از نوع چشم ببری در آن می شود. میتوان گفت آنچه این سنگ را به لحاظ ظاهری بسیار خاص کرده است همین پدیده ی بازی رنگ است که در برخی سنگها انواع متعدد آن دیده میشود . این سنگ شکل ریخت واره ای از کوارتز (pseudomorphs) است که برخلاف بیشتر سنگ های کوارتز، شبه کانی کوارتز بوده و از جایگزینی آزبست کروسیدولیت با رنگ آبی – خاکستری به جای کوارتز بوجود می آید.

کروسیدولیت یک نوع آزبست یا پنبه کوهی و از تجمع رشته های فیبری شکلی است که در مجموعه سازند آهن تشکیل و با موقعیت موجی شکل خود و انعکاس نور روی این فیبرها سبب پدیده چاتویانسی یا همان بازی رنگ در چشم ببر می شودالبته پدیده بازی چشم ببری رنگها هنگامی که فقط هیدروکسید روی فیبرهای کروسیدولیت باشد از بین می رود که این یک امر عادی حین تشکیل سنگهایی با شکل معدنی جایگزینی (کاذب) می باشد.  خواص سنگ چشم ببر از نظر فیزیکی شامل جلای ابریشمی و مات، بدون فلورسانس و با فرم شکستگی رشته ای با سیستم کریستالی هگزاگونال (تری گونال) میباشد .

 

علت نام گذاری این سنگ چیست ؟

در طی تاریخ ، این سنگ مرموز برای جوامع مختلف نماد هوش و ذکاوت،احترام، شجاعت و استفاده ی درست از قدرت بوده است.  شاید به همین سبب است که آن را سنگ ببر نام گذاری کرده اند.چرا که بدون شک ببر حیوانی با روحی بسیار قدرتمند است و وقتی از قوی‌ترین حیوانات کره زمین حرف می‌زنیم باید ببر را هم در این فهرست قرار بدهیم. ببر در آسیا پادشاه همه حیوانات نامیده می‌شود. قدرت، جذابیت، هوش و خشم این حیوان ویژگی هایی است که او را به حیوانی معروف تبدیل کرده است.در صورتیکه ببر روح نگهبان شما باشد، تعبیر آن است که شما هم از نظر فیزیکی و هم معنوی و روحانی فردی بسیار قدرتمند هستید.

اما تعابیر دیگری هم از نام گذاری این سنگ وجود دارد :

گفته میشود علت نامگذاری این سنگ شباهت آن به چشمان ببر میباشد. بافت این سنگ دقیقا همانند بافت چشمان ببر بوده و هر دو در زیر نور خورشید براق هستند . بازتاب نور از سطح این سنگ به آن ظاهری کاملا مشاهب چشمان ببر میدهد .

چشم ببر در باورهای باستان :

باورها بر این است که سنگ چشم ببر را بیشتر مسافران به همراه خود میداشته اند با اعتقاد به اینکه آنها را از انرژی های منفی مصون می دارد

روم:

سربازان رومی همواره این سنگ را در نبرد های خود به همراه داشته و از آن برای مراقبت از خود و انگیزه بیشتر برای نبرد و حتی ترساندن دشمنان خود استفاده می کردند. آنها اعتقاد داشتند که این سنگ باعث دفع شمشیر دشمن و بخصوص رهایی از جادوی سیاه میشود. عده ای دیگر معتقد بودند که هر کس چنین سنگی را همراه خود داشته باشد می تواند از درون دیوار و یا در بسته نیز همه چیز را به خوبی ببیند و گفته میشود که از آن برای درک حقیقت در هرموقعیتی استفاده میشده است .

مصر :

مصریان باستان از این سنگ به جای چشم برخی از مجسمه های خاص خود استفاده می کردند، چرا که معتقد بودند این سنگ نماد بصیرت درونی و سنگی الهی است و نیز از آن به عناون پیش کشی برای خدایان زمین و خورشید استفاده میکرده اند .

چین:

در باور چینی ها این سنگ نماد احیا و تولدی دوباره میباشد. که از آن برای بازسازی انرژی یین و یانگ اسنفاده میکردند

یین و یانگ در فرهنگ چینی سمبلی  از مفهوم یگانگی متضادها است.

ین و یانگ نشان دهنده قطب‌های مخالف و تضادهای جهان هستند. البته این بدان معنا نیست که یانگ خوب است و ین بد است (در حقیقت این تحریفی نادرست است). بلکه ین و یانگ مانند شب و روز یا زمستان و تابستان بخشی از چرخه هستی هستند.

ویژگی های ظاهری سنگ چشم ببر :

معمولا آنچه باعث بازتاب پرتوهای نوری از سطح تعدادی سنگها میشود تراش کوژ آنهاست اما در سنگ چشم ببر حتی زمانی که سطح آن صاف باشد نیز این سنگ از سطح خود پرتوهای کوچکی را منتشر میکند .

بعضی سنگ ها ممکن است تاثیر چشم گربه ای قوی داشته باشند که به صورت یک پرتو نور نمایان می شود.

نوع قهوه ای رنگ این سنگ شگفت انگیز دارای رگه های طلایی بوده که بسیاری را به یاد بارقه های نور خورشید از میان شاخ و برگ درختان در یک جنگل متراکم می اندازد. عده ای رنگ های موجود در این سنگ را نمادی از خورشید و زمین می دانند و معتقد هستند که در این سنگ حیات و مرگ، نیکی و بدی و یا تاریکی و نور جریان دارد

 

سنگ چشم ببر

سنگ چشم ببر به چه رنگهایی دیده میشود؟
 • چشم ببر قهوه ای : سنگ چشم ببر عمدتا در رنگ قهوه ای روشن و تیره که رایج ترین و در دسترس ترین نوع از انواع سنگ چشم ببر است. سنگ چشم ببر نیز متعلق به چاکرای خورشیدی است .
 • چشم ببر قرمز : نوع کمیاب تری از چشم ببر محسوب میشود . در حین شکل گیری از دمای ۴۰۰ درجه فارنهایت به آرامی شروع به خنک شدن میکند. علت سرخی آن نیز همین موضوع است. چشم ببر قرمز عمدتا در رنگ قرمز جگری یافت شده و از انواع کمیاب آن چشم ببر صورتی میباشد.
 • چشم ببر صورتی ( pink tiger’s eye / Rose pink Tiger’s eye )
 • چشم ببر سبز و آبی: از نایاب ترین انواع آن بوده و معادن آن در پیلبارا استرالیا، آریزونا و فیتچلبرگ آلمان میباشد. این سنگ به نام های مارامامبا و پیدرسایت نیز شناخته میشود. رنگ های آن نیز آبی، سبز و گاها ترکیب آن دو است. بعضی مواد ممکن است آهن کمتری داشته باشند که در نتیجه رنگ شان آبی تر است.

 

چشم شاهین : نوع کاملاً سیلیسی‌شده و آبی‌رنگ سنگ چشم‌ببر، چشم شاهین نامیده می‌شود.چشم ببر در واقع از چشم شاهین گرفته شده است .

چشم گربه : شامل زرد و سبز متمایل به قهوه ای ، سبز متمایل به خاکستری و زرد مایل به سبز است .

چشم گاوی : انواع قهوه‌ای تیره این سنگ چشم‌گاوی نامیده می‌شوند

سنگ چشم ببر با کدام عناصر در ارتباط است ؟

عناصر سنگ چشم ببر، آتش و زمین است

چاکراهای مرتبط با سنگ چشم ببر :

ایجاد تعادل و تنظیم چاکرای دوم و سوم

چشم ببر دارای عنصر آتش و زمین و چاکرای ناف (سوم)، خلاقیت و اندام جنسی (چاکرای دوم) و ریشه (اول) را تحت تاثیر ارتعاشات خود قرار میدهد. این سنگ موجب القای تعادل،نیروی حیات و خلاقیت و وضوح می شود. این سنگ چاکراهای پایینی را فعال و یکپارچه می نماید که به دنبال آن اعمال فرد بر اساس طیف کامل استقامت، خلاقیت و نیت روشن را بیابد.

سرعت فعالیت چاکرای سوم را کم میکند و از هدررفت انرژی جلوگیری میکند و به همین خاطر گفته میشود چشم ببر متعادل کننده ی عواطف است و لجاجت را نرم میکند .

خواص مرتبط با سنگ درمانی و ویژگی های متافیزیکی :

*** توجه : باورهای مرتبط با خواص متافیزیکی سنگها هرگز جایگزین توصیه های پزشکی نیستند و نباید آنها را به عنوان توصیه های تضمین شده بجای درمان های علمی پزشکی در نظر گرفت بلکه سنگ درمانی امروزه به عنوان یکی از رشته‌های طب مکمل معرفی می‌شود. ***

 • بعنوان سنگ قدرت در جذب پول، ثروت و شانس شهرت فراوانی دارد اما قدرتهای معنوی نیز دارد
 •  افزایش ثروت و زنده دلی
 • تمامی سنگ هایی که با نام “چشم” خوانده می شوند به معنی “نگهبان “می باشند
 • سنگ محافظ
 • تقویت شجاعت
 • افزایش عشق و شور و قدرت فیزیکی
 • دیدی روشن به فردمیدهد . سنگ فوق العاده ای برای رؤیت پنداره و پیشگویی ، به موجب حرکت نور در سطح آن باعث شده
 • برای درک حقیقت در هر موقعیتی استفاده می شود
 • ایجاد تعادل در احساسات و عواطف   متعادل کننده عواطف است ک لجاجت را نرم میکند
 • جلوگیری از هدر رفت انرژی
 • تخلیه انرژی و ایجاد تمرکز
 • تقویت قدرت شخصی
 • تقویت اعتقادات و ایجاد شجاعت و اعتماد بنفس به دلیل تسلط خورشید بر آن
 • مفید برای درمان بیماری های روان تنی، ترس و اضطراب
 • توازن یین و یانگ( در باورهای چینی)
 • جذب ثروت و کمک به پیشرفت در مسائل مالی. این سنگ نماد اصلی پول و ثروت میباشد و همراه داشتن آن روزی را زیاد میکند
 • ابزاری عالی برای روشن بینی و یا پیش گویی
 • این سنگ انرژی بالایی دارد بنابراین باعث گرم ماندن بدن می شود همچنین اراده را تقویت کرده و اعتماد به نفس را در فرد افزایش می دهد .
 • چشم ببر ایجاد آرامش می کند و افکار ما را برای مداوای ذات درونمان تحریک می کند . این سنگ به کسانی که دارای مشکلات امور مالی هستند کمک با ارزشی می‌کند

اثرات فیزیکی و جسمانی :

 • ایجاد تعادل و تنظیم چاکرای دوم و سوم
 • هیجان جنسی و قوای جسمانی بهمراه دارد
 • درمان اختلالات چشمی
 • سنگ گرمی است و برای افراد ضعیف و بیمار بسیار مفید است
 • بهبود کارایی چشم ها ، گلو و ارگانهای تولید مثل
 • کمک به دفع مواد سمی
 • کاهش درد
 •  ترمیم شکستگی استخوان و ستون فقرات
 • بهبود سوخت و ساز بدن
 • افزایش میل جنسی
 • با برقراری تعادل هورمونی باعث افزایش سرزندگی، شجاعت و استحکام اراده میشود

سنگ ماه های تولد

خواص سنگها برای همگان قابل استفاده و بهره بردن است .

میزان این بهره مندی به عوامل متعددی همچون:

آرامش درونی فرد مدت زمان استفاده از سنگ ماه تولد فرد و… بستگی دارد

مطرح کردن ماه های تولد صرفا به دلیل علایق و اعتقاداتی است که بر سنگ ماه تولد وجود دارد و نیز گفته میشود هر سنگی علاوه بر اینکه دارای اثرات مثبت برای تمامی افراد است ، اما برای متولدین بعضی ماه ها اثرات آن تشدید میشود .

تاثیر گذاری بیش تر این سنگ بر متولدین برج جوزا، سنبله و اسد می دهد. این بدان معنا است که تماس این سنگ با بدن افرادی که زاده ماه های :

خرداد، شهریور و مرداد

هستند، سازگاری بیشتری دارد . همچنین سنگ متولدین ماه های :

دی و بهمن نیز میباشد .

تراش سنگ چشم ببر :

برای اینکه پدیده چاتویانسی یا چشم گربه این سنگ به خوبی پدیدار شود باید تراش بصورت جهت دار و موازی با طول فیبرهای درونی این سنگ انجام شود. درنتیجه هنگامی که بصورت عمودی یا خلاف اکثریت فیبرهای چشم ببر آن را تراش دهید ممکن است نتیجه کار یک سنگ قهوه ای تیره متمایل به سیاه بی جان و بدون پدیده ی بازی رنگ باشد.

چه تراش هایی از این سنگ در درا کالکشن موجود است ؟

تراش های کروی ساده ، استار ، بیضوی تخت ، مکعبی و استوانه ای از این سنگ در درا کالکشن موجود است و قابل سفارش میباشد . همچنین رنگهای قهوه ای ، قرمز ، سبز ، صورتی ، آبی و خاکستری آن نیز قابل سفارش است .

 

تراش چشم ببر

نمونه ای از سنگ تراش استار در دُراکالکشن

 

چگونه اصالت سنگ چشم ببر را تشخیص دهیم ؟

یکی از راه های تشخیص سنگ چشم ببر اصل، پدیده ی بازی رنگ آن است . به این صورت که با تغییر زاویه قادر به مشاهده بازی رنگ ها در سطح آن خواهید بود . چراکه این نوع از بازی رنگ مختص به همین سنگ میباشد.

سختی سنگ چشم ببر طبیعی بین ۶٫۵ – ۷ است بنابراین سنگ چشم ببر اصل می تواند روی شیشه خش پایدار بیندازد .با کمک این روش میتوان سنگ اصلی را از انواع رزینی و پلاستیکی آن تشخیص داد . البته این یک تست تخریبی است و باید مواظب باشید حین انجام آن سنگ شما آسیب نبیند.

راه اصولی تر برای تشخیص سنگ چشم ببر می تواند تعیین وزن مخصوص سنگ باشد.

خوشبختانه سنگ چشم ببر به دلیل اینکه خیلی گران قیمت نیست، نمونه سنتتیک و آزمایشگاهی نداشته و نمونه های بدل چشم ببر معمولا پلاستیک فشرده و یا رنگ مصنوعی روی سنگهای مشابه از جنس کالسدونی هستند که از نظر بازی رنگ راه راه موازی آن می توان تفاوت را تشخیص داد.

آیا این سنگ به مراقبت خاصی احتیاج دارد ؟

سنگ چشم ببر ، به اسید و دمای خیلی بالا حساس است . پس بهتر است در برابر این دو مورد محافظت شود .

نحوه ی شارژ سنگ چشم ببر :

سنگ چشم ببر را بهتر است حداقل دوبار در ماه پاکسازی کرد . برای این کار کافی است از آب جاری استفاده کنید  به این صورت که آنرا زیر آب بشورید و یا برای ۲۴ ساعت در ظرف آب قرار دهید . سپس بین دو تا سه ساعت در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید تا سنگ شما کاملا شارژ شود و بتوانید از خواص درمانی آن استفاده کنید .

کاربرد این سنگ در جواهرات چیست ؟

این سنگ به دلیل باورهایی که در موردش وجود دارد و نیز زیبایی ظاهری منحصربفردش به یکی از پرطرفدار ترین سنگها تبدیل شده است . از این سنگ در تهیه گردنبند ، دستبند ، گوشواره ، پابند ، آویز ساعت انگشتر و … بر حسب نیاز و علاقه ی مشتری استفاده میشود . همچنین از جمله سمگهی مورد علاقه ی کسانی است که به سنگ استفاده شده در تسبیحشان اهمیت میدهند .

همچنین کلکسونر ها نیز همواره یک نمونه از آن را در کلکسیون سنگهای خود نگهداری میکنند .

از آنجایی که همواره اعتقاد بر این بوده است که سنگ چشم ببر موجب ثروت اندوزی میشود و سنگی محافظ است ، بسیاری افرا آن را در خانه های خود نگه داری میکنند .

سنگ چشم ببر مناسب چه افرادی است ؟

سنگ ها ، هیچکدام اختصاص به سن و یا جنسیت خاصی ندارند و تنها بر حسب علاقه مورد استفاده قرار میگیرند . بنابراین هیچ یک از آنها را مختص به بانوان و یا آقایان نمیشناسیم . اما با این وجود هرسنگی بر طبق تجربه ، در میان گروه های خاصی از جمعیت پرطرفدار تر محسوب میشود . سنگ چشم ببر از آن دسته سنگهایی است که بسیار موردعلاقه هم خانم ها و هم آقایان قرار گرفته است . از این رو برای کسانی که به دنبال دستبند های ست زن و مرد میگردند گزینه ی مناسبی است . دستبند ها و گردنبندهای ساخته شده از این سنگ همواره مورد توجه آقایان بوده است و جزو اولین گزینه های انان محسوب میشود .

پیشنهادهای درا کالکشن برای ست کردن دیگر سنگها با سنگ چشم ببر :

در زیر ، تعدادی از سنگهایی که در کنارسنگ چشم ببر گزینه های مناسبی برای ست کردن هستند را میبینید

 •   سنگ اونیکس مشکی ( مات و براق )

سنگ اونیکس ، رایج ترین سنگی است که همیشه در کنار سنگ چشم ببر مورد استفاده قرار میگیرد .

 • پرسلین قرمز

پرسلین قرمز ، نوعی از سنگهای جاسپر است که گزینه ای بسیار زیبا و خاص برای قرار گیری در کنار سنگ چشم ببر خصوصا نوع تراش استار آن محسوب میشود .

آپاتایت سنگی آبی رنگ است که اگر قصد خرید چشم ببر آبی (چشم ببر سورمه ای ) را داشته باشید گزینه ای بسیار خوب است . البته از زیبایی آن در کنار سنگ چشم ببر قهوه ای نمیتوان غافل شد .

سنگهای عقیق ، دراری طیف گسترده ای از رنگها هستند و همچنین دارای انواع رگه دار میباشند, بنابراین همواره نوعی مناسب ست شدن با سنگی دیگر در میان آنها یافت میشود .

          سنگ بلاد استون ، سبز یشمی رنگ است با نقاظ قرمز رنگ که مناسب ست شدن با انواع چشم ببر است .

 • گارنت

گارنت سنگی زرشکی تیره رنگ است که بخصوص در کنار چشم ببر قرمز بسیار قابل توجه و زیباست .

گلد استون سورمه ای  در کنار انواع آبی رنگ سنگ چشم ببر

 • چوب صندل
 • عقیق سلیمانی
 • جاسپر پاییزی
 • صدف و مروارید های رنگی با طیف مشابه یا مکمل

تشکر از شما که این مطلب رو خواندید.

 

 

 

چشم ببر و صدف

 

 

دسته بندی دانستنیها سنگ شناسی
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت