اونیکس چیست و چگونه تشکیل میشود ؟

Dorra Dorra
972 بازدید
سنگ اونیکس

سنگ اونیکس ( ONYX )

اونیکس سنگِ حفاظت ، قدرت و اعتماد بنفس

“””   نمادِ قدرت “””

سنگ اونیکس ( ONYX) برای هر دوست دارسنگی کاملا شناخته شده است .

اونیکس ( ONYX) یکی از پرطرفدار ترین سنگهای نیمه قیمتی است که همانند سایر سنگهای با خاصیت درمانی ، افسانه های قدیمی بسیاری با خود همراه دارد.

در این مطلب ، قصد داریم هرآنچه هنگام خرید یک دستبند اونیکس ، خرید انگشتر اونیکس مشکی و… احتیاج دارید به شما بگوییم .

جالب است بدانید که در بین آقایان ، دستبند اونیکس مردانه و گردنبند مردانه اونیکس بسیار پرطرفدار تر از سایر سنگ ها هستند . پس در ادامه برای شناخت هرچه بیشتر این سنگ با ما همراه باشید .

اونیکس

اونیکس چیست و چگونه تشکیل میشود ؟

اونیکس (Onyx) نوعی کانی کالسدونی با نوارهای موازی مشکی سفید است که در رنگهای مختلفی دیده می شود .اما جالب است بدانید سنگ اونیکس مشکی یک دست ، بیشترین طرفدار را دارد و شناخته شده تر است .

این سنگ از ذخایر سیلیکا در منافذ گدازه های آتشفشانی تشکیل می شود و سختی این کانی در جدول موس ،۶٫۵–۷ گزارش شده است . به همین دلیل اونیکس سنگ نسبتا سختی به حساب میاید و نباید با یک ضربه ی کوچک به راحتی بشکند .

 

علت نام گذاری این سنگ چیست ؟

نام این سنگ ، ریشه ای یونانی دارد .

اونیکس (Onyx) از کلمه یونانی  Nux یا اونوکس ، به معنای “ناخن” یا “سر پنجه تیز جانوران” گرفته شده است. 

شاید دلیل آن ، این بوده است که می تواند شامل رگه هایی روی خود باشد که رنگ مایه ای شبیه به رنگ پوست انسان ها دارد.

همچنین درباره ی نام آن ، اقسانه های وجود دارد که در ارتباط با همین ریشه ی کلمه است . اما اینکه دقیقا کدام افسانه درست است ، بر کسی معلوم نیست . اما در میان یونانیها و رومیان باستان بسیار محبوب بوده است.

 

انواع سنگ اونیکس

در زبان فارسی ، به این سنگ خلنگ و در زبان عربی به آن جزع گفته میشود .

 

منابع این سنگ کدام کشورها هستند ؟

این سنگ ، جزو سنگهایی است که در کشورهای زیادی در سراسر دنیا یافت میشود . تولید کننده های عمده ی این سنگ در جهان ، کشورهای زیر هستند :

آرژانتین، برزیل، استرالیا، هند، بوتسوانا، ماداگاسکار، میانمار(برمه)، پاکستان، سریلانکا، جنوب مکزیک، افغانستان، اروگوئه و ایالات متحده آمریکا

 

باورهای باستان :

این گوهر ، از جمله سنگهایی است که قدمت استفاده از آن به عنوان سنگ زینتی به گذشته های خیلی دور باز میگردد .

سنگ اونیکس مشکی ، سنگی است که بسیار مورد توجه یونانیان و رومیان بوده است و در مشرق زمین نیز همواره محبوب بوده است . بنابراین قطعا همانند سایر سنگهایی با خواص درمانی ، افسانه ها و گذشته ی بسیاری را با خود حمل میکند .

 

ایران و هند :

ایرانیان و هندیان معتقد بودند که این سنگانسان را از چشم بد ( چشم شر یا چشم زخم) محافظت میکند . همچنین در باور آنان ، اگر این سنگ را روی شکم زن باردار بگذارید سبب کاهش درد میشود و زایمان راحت تری خواهد داشت .آ«ها همچنین از این سنگ برای کاهش علائم صرع استفاده میکردند.

 

یونان و روم :

یونانیان و رومیان باستان از خواص این سنگ و ساردونیکس ، به عنوان طلسمی برای مقابله با دشمن استفاده میکردند .

به همین دلیل و نیز به دلیل باور آنان بر خاصیت محافظتی این سنگ ،  آن را در مبارزات با خود حمل می کردند.

به باور آنها این سنگ تحت تاثیر مارس-خدای جنگ و اسطوره رومی -است که شجاعت هرکول را به شخص ارزانی می کند.

همچنین آنرا سنگی قیمتی میدانستند که برای دور کردن انرژی های منفی ، از آن در جواهرات خود استفاده میکردند .

همچنین یافته های باستان شناسان، حاکی از استفاده از ساردونیکس در آثار هنری مینوان- دوره شکوفایی تمدن یونانی های دوره ۱۱۰۰ تا ۳۰۰۰ میلادی- در جزیره کرت است .

 

میانمار:

میانمار و برمه نیز یکی از منابع سرشار این سنگ به شمار میرود . به همین دلیل این سنگ در آنجا نیز تاریخچه ی خود را دارد . قبیله قدیمی Bghai میانمار مجسمه هایی از جنس اونیکس همراه با حکاکی هایی را جهت حفظ روح نیاکان خود در خانه نگهداری میکردند. آنها با غذا دادن و پیشکش کردن غذا از روح خانواده خود در دنیای دیگر محافظت می کردند.

 

انجیل :

گفته میشود که انیکس در انجیل نیز به عنوان سنگی مقدس برشمرده می شد.

 

مصر :

در دوره دوم ظهور پادشاهان مصر، از آن در جهت درست کردن کاسه و یا کوزه استفاده میشد.

جالب است بدانید اطاق کهربا در سن پترزبورگ روسیه به موزائیک هایی از جنس مرمر و اونیکس بسیار مشهور است.

 

ویژگی های ظاهری:

به طور کلی این سنگ ظاهری سیاه رنگ دارد که در برخی انواع آن میتوان نوارهای سفید رنگ با زمینه ی سیاه یا قهوه ای دید . گاهی این نوار ها با طیف قهوه ای روشن یا کرم رنگ در سنگ دیده میشوند.

بافت این سنگ عموما متراکم است اما در برخی انواع ممکن است در قسمتهایی کمی حالت بلورین داشته باشد .

این سنگ ممکن است مات یا براق باشد . سنگ اونیکس مات و سنگ اونیکس براق هر دو جزو مدلهای پرطرفدار هستند.

 مشکی

 

تفاوت اونیکس و عقیق :

اونیکس معمولا با عقیق اشتباه گرفته میشود . تا جایی که حتی برخی اونیکس را به نام عقیق سیاه میشناسند .

اما بافت عقیق نسبت به اونیکس بلورین تر است . معمولا عقیق رگه دار است اما در سنگ اونیکس نوار های سفید رنگ یا کرم گاها دیده میشود اما رگه دار نیست .

همچنین در مقایسه با رگه های انحنا دار عقیق ، نوارهای اونیکس مستقیم و بدون انحنا است .

 

ساردونیکس چیست؟

ساردونیکس نوع قهوه ای رنگ اونیکس است که به دلیل غلظت بالای آهن در آن به رنگ  قرمز تمایل دارد. همچنین دارای راه راه های سفید ناشی از کالسدونی سفید است .

این نام ، ترکیب دو کلمه ی سارد و اونیکس است . سارد به معنای سلیس مایل به قرمز است .

همچنین گفته میشود و کلمه سارد از شهری باستانی در ترکیه به نام “Sardis” گرفته شده است.البته این نکته مهم است که ساردونیکس نباید با کارنلین نارنجی پرتقالی اشتباه گرفته شود. ساردونیکس در کشورهایی نظیر ایالات متحده، روسیه، آلمان و برزیل وجود دارد .بهترین نوع آن از هند می آید که نمونه های آن به وفور در بازار ایران نیز دیده می شوند

سنگ ساردونیکس

این سنگ با کدام عناصر در ارتباط است ؟

این سنگ دارای عنصر زمین است

 

چاکراهای مرتبط:

گفته میشود ان سنگ میتواند چاکرای ریشه (اول)، ناف (سوم) و چشم سوم (چاکرای ششم) را تحت تاثیر قرار دهد.

سنگ درمانی چاکرای اول: برای اعتماد به نفس پیدا کردن باید چاکرای اول خود را متعادل کنید

 

خواص مرتبط با سنگ درمانی و ویژگی های متافیزیکی :

*** توجه : باورهای مرتبط با خواص متافیزیکی سنگها هرگز جایگزین توصیه های پزشکی نیستند و نباید آنها را به عنوان توصیه های تضمین شده بجای درمان های علمی پزشکی در نظر گرفت بلکه سنگ درمانی امروزه به عنوان یکی از رشته‌های طب مکمل معرفی می‌شود. ***

عده ای معتقدند اونیکس خاطره ی اتفاقات فیزیکی که در اطراف فرد رخ میدهد را در خود حفظ میکند . به همین دلیل سنگ قدرتمندی است که از آن در روان بینی استفاده میشود . همچنین باعث نوزایی، شادی و تقویت شهود و غرایز فرد می شود و می تواند عادات بد را تغییر دهد.

این سنگ سبب بهبود تمرکز, محافظ در برار کابوس, آرام بخش, افزایش اعتماد بنفس کاهش استرس نوزایی, شادی و رفع احساسات منفی میشود

سنگ ماه های تولد :

خواص سنگها برای همگان قابل استفاده و بهره بردن است . میزان این بهره مندی به عوامل متعددی همچون:

  • آرامش درونی فرد
  • مدت زمان استفاده از سنگ
  • ماه تولد فرد و…

بستگی دارد

مطرح کردن ماه های تولد صرفا به دلیل علایق و اعتقاداتی است که بر سنگ ماه تولد وجود دارد و نیز گفته میشود هر سنگی علاوه بر اینکه دارای اثرات مثبت برای تمامی افراد است ، اما برای متولدین بعضی ماه ها اثرات آن تشدید میشود.

گفته میشود این سنگ برای متولدین ماه های مرداد ، آذر ، دی و بهمن اثر بخشی بیشتری دارد .

 

چه تراش هایی از این سنگ در درا کالکشن موجود است ؟

برای ما خیلی باعث خوشحالیست که تقریبا تمام انواع از تراش های موجود در بازار از این سنگ را در مجموعه ی خود داریم . به همین دلیل شما میتوانید با خیال راحت سفارشات سنگ اونیکس خود را با ما در میان بگذارید و تراش محبوب خود را از میان مدلهای موجود انتخاب کنید .

همچنین برای اطلاع از انواع قیمت سنگ اونیکس سیاه در تراش های مختلف برای کارهای سفارشی میتوانید از طریق راه های ارتباطی با ما در ارتباط باشید .

مرمر اونیکس چیست ؟

شاید تا به حال در برخی از فروشگاه ها کلمه “مرمر اونیکس” به گوش شما خورده باشد. از نظر سنگ شناسی مرمر اونیکس به سنگ آهکی گفته می شود و یکی از کانی های کلسیت و یا آراگونیت می توانند عامل بوجود آورنده آن هستند.

تفاوت اصلی آن با اونیکس ، در درجه سختی است . اونیکس درجه سختی نزدیک به ۷ دارد در حالی که مرمر اونیکس با درجه سختی ۳ شکننده تر از اونکسی است که در جواهرات به کار میرود . مرمر اونیکس بیشتر در کارهای ساختمانی و نیز در ساخت مجسمه مورد استفاده است .

شکل ظاهری آن سفید با لکه های سبز و زرد می باشد و قیمت آنها بسیار پایینتر از نوع نیمه قیمتی انیکس است. از نظر منابع نیز ذخایر مرمر اونیکس بسیار فراوان تر از انیکس است.

مرمر اونیکس

آیا این سنگ به مراقبت خاصی احتیاج دارد ؟

در عین حال که اونیکس سنگ سختی است و به راحتی آسیب نمیبیند اما همانند سایر سنگها برای نگهداری آن توجه به برخی نکات ضروری است.

برای تمیز کردن آن از پاک کننده های اولتراسونیک و بخاردار اصلا استفاده نکنید . همچنین استفاده از شوینده های خانگی قوی نیز مناسب به نظر نمیرسند .

برای تمیز کردن آن ، از پارچه ی نرم یا اسفنج خیس استفاده کنید . به خاطر داشته باشید حتما با آب گرم به خوبی آب کشی کنید تا باقیمانده ی کف حاصل از شست و شوی روی سنگ نماند .

همواره سنگهای قیمتی تان را جدا از سایر زیورآلات نگهداری کنید . بهتر است در یک پارچه نرم پیچیده و در یک جعبه قرار دهید .

 

 

نحوه ی شارژ:

بهتر است هر چند وقت یک بار ، سنگ خود را پاکسازی کنید چرا که حتی اگر برای خواص آن سنگ اقدام به خرید نکرده باشید، آن ها اغلب باعث دفع انرژی های منفی اطراف شما می شوند. به همین دلیل همواره برای گرفتن بهترین نتیجه باید اقدام به شارژ سنگ و پاکسازی آن کنیم.در صورتی که بسیار به سنگ خود عشق می ورزید سعی کنید آن را هر چند وقت یک بار تمیز کنید.

از آنجا که مدتی طول می کشد تا اونیکس به حداکثر قدرتش برسد، باید هفته ای یکبار زیر آب روان، شارژ شود . برخی معتقدند اگر به مدت طولانی استفاده شده باید ماهیانه یکبار به مدت یک شب زیر خاک قرار داده شود؛ به این طریق این سنگ احیا شده و قدرتش را حفظ می کند.هرچند صحت این گفته مشخص نیست .

 

کاربرد این سنگ در جواهرات چیست ؟

این سنگ به خاطر رنگش و کنتراستی که با طلا و حتی سایر سنگ‌ها میتونه ایجاد کنه، همیشه یکی از گزینه های خوب و انتخاب های اول جواهر ساز ها برای کارای فاخر به شمار میرود .

در ساخت انگشتر اونیکس مردانه ، معمولا نوع برق آن مورد استفاده قرار میگرد .

 

تراش :

سنگ اونیکس مشکی ، به طو کلی به دو صورت است : سنگ اونیکس مشکی براق و سنگ اونیکس مشکی مات .

هر دوی این ها ، قابلیت تراش خوردن به شکلهای مختلفی را دارند . اونیکس از جمله سنگهایی است که بیشترین تنوع از تراش را دارد . همچنین در بعضی مدلها ترکیب دو حالت مات و براق را در کنار هم میتوان دید .

بطور مثال ، اگر به مدلهای انگشتر اونیکس مردانه دقت کرده باشید انواع مدلهای تراش از ساده تا تراش در تمام وجوه آنرا میتوانید ببینید .

جالب است بدانید بعد از کیفیت سنگ ، قیمت سنگ اونیکس سیاه تا حدود زیادی به نوع تراش آن بستگی دارد .

این گوهر مناسب چه افرادی است ؟

سنگ ها ، هیچکدام اختصاص به سن و یا جنسیت خاصی ندارند و تنها بر حسب علاقه مورد استفاده قرار میگیرند . بنابراین هیچ یک از آنها را مختص به بانوان و یا آقایان نمیشناسیم . اما با این وجود هرسنگی بر طبق تجربه ، در میان گروه های خاصی از جمعیت پرطرفدار تر محسوب میشود . اما جالب است بدانید سنگ اونیکس یکی از همه پسند ترین سنگهایی است که مورد استفاده قرار میگیرد .

 

 

 

پیشنهادهای درا کالکشن برای ست کردن دیگر این گوهر با دیگر سنگها  :

در زیر ، تعدادی از سنگهایی که در کنار این سنگ گزینه های مناسبی برای ست کردن هستند را میبینید :

 

  • انواع رنگهای سنگ چشم ببر
  • گلد استون یا دلربا
  • انواع عقیق
  • بلاد استون
  • انواع مروارید
  • انواع سنگهای جاسپر

 

 

 

دسته بندی دانستنیها سنگ شناسی
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت